Honza přišel na poradu plný nadšení a hned začal mluvit o svých nápadech na novou reklamní kampaň. Eva, tichá a soustředěná grafička, má taky několik návrhů. Snaží se dostat ke slovu, ale přes Honzovo povídání se jí to nedaří. Ztrácí chuť se zapojit. Scénář se opakuje a po několika týdnech začíná v týmu narůstat napětí. Eva je frustrovaná a Honza si stěžuje kolegům, že všechno musí vymýšlet sám. Produktivita klesá…

Možná jste i vy zažili takovou situaci. Každý přináší do týmu různé talenty, osobnostní rysy a perspektivy. Dovednosti se může naučit téměř každý, ale přirozené vlohy a charakterové rysy jako šéf změníte jen těžko. Když dobře poznáte členy svého týmu, můžete upravit svůj přístup k řízení tak, aby lidé využili nadání na maximum, dostali prostor a zároveň byli spokojení a motivovaní způsobem, který jim nejlépe sedí. Zjistěte, jak na to.

🎓 Caflou akademii vám přináší Caflou – český manažerský systém, se kterým na jednom místě řídíte projekty, tým i finance celé firmy, 100% digitálně a na dálku. Podívejte se, co všechno umí.

Proč se při řízení firmy vyplatí znát charakter členů týmu?

Příjemnější komunikace, méně nedorozumění, spokojenost, a nakonec i vyšší produktivita týmu. Toho můžete dosáhnout, když pochopíte, jak vaši lidé pracují, přemýšlí, jaké jsou jejich preference a na co slyší. Tyto informace v praxi využijete třeba při:

  • Rozdělování úkolů podle silných stránek: Pokud například zjistíte, kdo z týmu je více analyticky zaměřený a kdo spíš kreativní, můžete úkoly rozdělit tak, aby každý pracoval na tom, co mu jde nejlépe. Analytici se mohou soustředit na data a čísla, kreativci pracují na inovacích – a všichni jsou spokojení.
  • Sestavení týmu: Když máte přehled o charakteru svých kolegů a jejich přístupu k práci, můžete snáz složit vyvážené funkční týmy. Nebo třeba řešení krizové situace svěříte tomu, kdo se rychle a efektivně rozhoduje pod tlakem, zatímco pečliví a obezřetní členové týmu se budou věnovat strategickému plánování.
  • Motivaci: Na každého platí jiný typ motivace – když své lidi budete dobře znát, můžete jim formu motivace snadno přizpůsobit. Extroverti například typicky ocení veřejné uznání za dobře odvedenou práci a introverti zase upřímnou pochvalu v soukromí. Někdo potřebuje vidět konkrétní čísla a cíle, kterých má dosáhnout, jinému zase záleží na poznání smyslu a vize, kam plnění úkolů směřuje.
  • Rozvoji a školení: Podle charakteru členů týmu můžete vybírat aktivity pro rozvoj jejich silných stránek a využití skrytých talentů, případně i pro posílení slabých stránek. Podpoříte tak jejich osobní růst, což následně prospěje celé firmě.
  • Náboru nových lidí: Při náboru se hodí předem promyslet ideální charakterové rysy kandidátů pro konkrétní roli. Například na pozici projektového manažera budete nejspíš hledat někoho, kdo je přirozeně organizovaný a dokáže koordinovat tým.
  • Organizaci teambuildingu: Když se váš tým skládá převážně z aktivních a soutěživých lidí, můžete uspořádat teambuilding třeba formou sportovního turnaje nebo outdoorových aktivit. Naopak pro tým složený z introvertů a lidí, kteří preferují klidnější prostředí, může být vhodnější společná večeře, workshop nebo úniková hra.

💡 Poznání týmu vás nezachrání, pokud to ve firmě neklape v dalších ohledech. Přečtěte si, jak na funkční procesy a efektivní komunikaci.

Osobnostní typologie a metody pro poznání lidí

Představíme vám několik často používaných metod, které vám mohou pomoci lépe porozumět týmu. Mimo to určitě narazíte na spoustu dalších – od vědecky podložených až po ezoterické. Studnice možností je téměř nevyčerpatelná a záleží jen na vás, pro který směr se rozhodnete.

V každém případě pozor na to, že neexistuje 100% spolehlivý návod. Typologie a testy by měly sloužit jako vodítko pro pochopení, ne jako škatulky a dogma. Vždy vezměte v potaz individuální rysy lidí a své zkušenosti. Zároveň myslete na to, že je důležité dobře znát nejen svůj tým, ale hlavně sebe.

Extrovert × introvert

Všeobecně známá typologie stojí na vztahu vůči okolnímu světu. Nedefinuje pouhé dva druhy lidí, ale každý z nás se spíš pohybuje na určité škále extroverze a introverze.

  • Extroverti jsou společenští, čerpají energii z interakcí s lidmi. Vyhledávají nové zážitky a zkušenosti a nemají problém být ve středu pozornosti.
  • Introverti se více zaměřují na svůj vnitřní svět. Potřebují čas pro sebe, preferují hlubší rozhovory i vztahy a klidnější aktivity. Narozdíl od extrovertů je interakce s lidmi unavuje.

V týmu může extrovert výborně zvládat zákaznický servis nebo prezentace, zatímco introvert se bude raději soustředit na detailní analýzu dat nebo psaní reportů.

Velká pětka

Model osobnosti Velká pětka (Big Five) už kombinuje více faktorů – hodnotí skóre v pěti různých oblastech:

Obchodní zástupce s vysokou extraverzí a nízkým neuroticismem bude pravděpodobně vynikat v navazování kontaktů a komunikaci s klienty. Přívětivý a svědomitý manažer bude zase dobře vést a motivovat svůj tým a vytvářet příjemné pracovní prostředí.

Týmové role podle Belbina

Meredith Belbin řekl, že „Nikdo není dokonalý, ale tým může být.“ Identifikoval devět typů týmových rolí, kdy každá z nich má své silné stránky i potenciální slabiny. Funkční tým by měl zahrnovat všechny – v menších firmách je přitom běžné, že jeden člověk zastává více rolí současně.

DISC

Metoda DISC měří chování a komunikační styl lidí na základě čtyř faktorů: dominance, vliv (influence), stálost (steadiness) a svědomitost (conscientiousness).

Povahové profily typologie DISC (zdroj)

V týmu může být člověk s vysokou dominancí (D) přirozeným lídrem, který s přehledem vyřeší každý konflikt, zatímco jeho kolega s vysokou svědomitostí (C) bude excelovat v kontrole výstupů.

Gallup CliftonStrengths

Společnost Gallup vytvořila nástroj pro vyhodnocení talentů. Výstupem z CliftonStrengths testu je seznam 34 talentů seřazených podle toho, nakolik u daného člověka ne/dominují. Díky tomu si uvědomí a může lépe využívat své nejsilnější stránky.

Talenty se dělí do čtyř kategorií a v testu zjistíte, která u vás převažuje.

  • Výkon (Executing): Výkonové talenty definují schopnost proměnit plány v realitu. Lidé s těmito talenty jsou spolehliví a orientovaní na výsledky. Dotahují věci do konce a často přebírají odpovědnost za plnění úkolů.
  • Vliv (Influencing): Lidé s talenty v této oblasti dokážou ovlivňovat ostatní a prosazovat své myšlenky. Jsou výřeční, přesvědčiví a často přebírají vedoucí role. Umí inspirovat a motivovat tým k dosažení cílů.
  • Vztahy (Relationship Building): Talenty ve vztahové oblasti se zaměřují na vytváření a udržování silných vztahů. Lidé s těmito talenty jsou empatičtí, podporující a umí budovat harmonické pracovní prostředí. Jsou klíčoví pro týmovou spolupráci a soudržnost.
  • Strategie (Strategic Thinking): Lidé s talenty ve strategické oblasti se soustředí na analýzu a plánování. Vidí širší souvislosti, předpovídají trendy a vytvářejí efektivní strategie. Jsou silní v dlouhodobém plánování a inovacích.

MBTI

Metoda MBTI (Myers-Briggs Type Indicator) lidi kategorizuje do šestnácti osobnostních typů na základě jejich preferencí ve čtyřech oblastech:

Na základě MBTI testu člověk zjistí čtyřpísmenný typ své osobnosti (např. ISFJ, ENTP…), na základě které se podle tvůrců metody řadí do jedné ze čtyř kategorií: analytici, diplomaté, strážci a průzkumníci. Každá kombinace preferencí pak má svou charakteristiku.

Byť je MBTI typologie velmi populární, nevychází z vědeckých výzkumů a bývá terčem kritiky odborné veřejnosti – proto je třeba výsledky brát s rezervou.

Praktické kroky k poznání týmu

Nezůstaneme jen u teorií, ale máme pro vás pár praktických strategií, jak poznat svůj tým:

  • Spolupráce s odborníky. S koučem, psychologem nebo jiným specialistou můžete otestovat členy týmu (i sebe) na základě konkrétní typologie/metody s následným vyhodnocením a konzultací výsledků.
  • Vlastní pozorování. Sledujte interakce a styl práce zaměstnanců. Jak komunikují? Kdo se projevuje jako lídr a kdo raději pracuje v pozadí? Kdo v krizových situacích zachová klid a kdo potřebuje podporu? Co koho nejlépe motivuje?
  • Individuální rozhovory. S kolegy si povídejte. Poznáte jejich osobní cíle, preference i výzvy, které řeší. Rozhovory také pomáhají budovat důvěru a otevřenou komunikaci.
  • Teambuildingové aktivity. Pomohou vám lépe navnímat dynamiku týmu a současně posílit vztahy.

💡 Při remote spolupráci je poznání týmu o něco složitější, ale určitě ne nemožné. Přečtěte si naše tipy pro řízení firmy na dálku.

Lepší týmovou spoluprací k lepším výsledkům

Porozumění lidem vám umožní efektivně rozdělovat práci, tvořit podpůrné pracovní prostředí a zvyšovat celkovou spokojenost ve firmě. To může v kombinaci s funkčními procesy postupně vést k lepším výsledkům i produktivitě.

A kdo ví, třeba se vám nakonec podaří přejít na 4denní pracovní týden. 😉